Věděli jste, že v Česku každoročně skoční 830 tun potravin v koši? České domácnosti měsíčně vyhodí jídlo za 1 700 Kč.
V Evropě je to pak ročně neuvěřitelných 89 miliónů tun potravin.
Potraviny přitom nemusejí nutně končit v popelnici. Mohou kupříkladu nasytit lidi z nízkopříjmových vrstev jako jsou matky samoživitelky, důchodci, studenti či lidé bez domova.
Má tento nešvar nějaké řešení? Samozřejmě, že má – jsou jím tzv. veřejné lednice.
Spása v podobě veřejných lednic
Jednu takovou nedávno otevřela společnost Samsung v komunitním centru Kotlaska. Chce zamezit plýtvání nakrmit chudé a zároveň rozproudit život v Praze 8.
Jak to funguje? Pokud například zjistíte, že odjíždíte na dovolenou a v lednici vám přebývají jogurty, mléko, maso či zelenina, kterou byste museli stejně vyhodit, můžete je uschovat do veřejné lednice. Odtud si je pak mohou vzít lidé, kteří je skutečně potřebují.
Do konce roku plánuje společnost Samsung zprovoznit další dvě lednice v Praze. Pokud se pilotní projekt osvědčí, společnost jej rozšíří i do dalších větších měst v Česku.
Veřejná lednice od studentů z Brna
Důkazem o tom, že komunitní lednice nemusejí zřizovat pouze velké společnosti, je čtyřčlenný tým studentů Masarykovy univerzity v Brně.
Těm se koncept veřejných ledniček líbil už delší dobu. Nakonec se jim úspěšně podařilo jednu zřídit na Římském náměstí. Tu nazvali příznačně Share Point.
Autoři projektu se zamýšlejí se i nad dalším rozměrem sdílení jídla, které jinak končí v kontejnerech.
„Vyhození jídla znamená promarnění zdrojů, které byly vynaloženy na suroviny, výrobu, přepravu. A to jak přírodních zdrojů, tak lidské práce. Vždyť to je přeci velká neúcta k přírodě i lidem, kteří jídlo vyrobili,“ domnívá se Hana Řádová z neformální skupiny Veřejná lednice v Brně.
Užitek pro všechny
Veřejné sdílení jídla i oblečení je ve městech západní Evropy běžnou praxí. Do provozu a doplňování lednic se tam zapojují nejen dobrovolníci a domácnosti, ale také obchodní řetězce či restaurace, které chtějí přispět svojí troškou do mlýna a zvýšit svoji společenskou odpovědnost.
V Británii nyní funguje 31 sdílených lednic a dalších 30 se jich chystá ke spuštění. Společnost Hubbub, která je provozuje, uvádí, že za tři měsíce dokáže přerozdělit až 21 500 kg potravin.
V Česku si koncept již osvojily některá česká města jako Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Chrudim nebo Pelhřimov.
Jisté je jedno. Myšlenka veřejných lednic může mít při správném přístupu obrovský užitek pro celou škálu lidí a především … pro naši planetu.