Největší stavba za posledních deset let vzniká uprostřed areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Budova II. interní kliniky a geriatrie je ovšem zajímavá nejen svým rozsahem, ale především také neobvyklým architektonickým a funkčním řešením.
Jako dosud jediný nemocniční objekt na světě totiž splňuje standardy pasivní budovy.
První pacienti by se v jejích prostorách mohli začít léčit na přelomu srpna a září letošního roku. Nemocnice do výstavby nové kliniky investuje 335 milionů korun.
Budova táhne pozornost veřejnosti i odborníků nejen s ohledem na medicínské využití objektu, ale také z pohledu designu, architektury a konstrukčního řešení.
„Klinika byla projektována jako budova s inovativními prvky a téměř nulovou spotřebou energie. Energetická náročnost je desetkrát nižší ve srovnání s prostorami, ve kterých sídlí tyto zdravotnické provozy dnes,“ pospal Ing. Jaroslav Junek, vedoucí útvaru investic FN Olomouc.
Zajímavostí je podle Junka také fakt, že konstrukční vlastnosti stavby umožňují v budoucnu měnit vnitřní dispozice budovy podle potřeby.
První nemocnice v tzv. pasivním standardu měla původně stát v německém Frankfurtu nad Mohanem. Ta má být podle plánů dokončena v příštím roce.
Díky letošnímu otevření olomoucké kliniky však toto prvenství získá zásluhou Olomouce Česko.