Předváděcích akcí od takzvaných šmejdů sice ubývá, ale tito podvodníci zkouší stále nové nekalé praktiky. Podívejte se na jejich nejčastější triky, zjistěte, jak se proti nim bránit a jak v boji proti šmejdům pomáhá Mobilní Rozhlas.
1. Podomní prodejci
Nekalé praktiky podomního prodeje zaznamenala Česká obchodní inspekce především na začátku roku, kdy došlo k zvyšování cen energií. Podomní prodejci se často představovali jako zástupci dodavatelů energií a nabízeli levnější energie. Často se zaštiťovali spoluprací s daným městem či se představovali jako energetičtí inspektoři. S vidinou levnějších energií pak senioři podepsali velmi nevýhodné smlouvy a nekalým prodejcům dokonce vyplatili zálohu.
Jak situaci řešit:
- Seriózní prodej se neuskutečňuje ve dveřích vašeho bytu! Pokud máte zájem o levnější energie, zkontrolujte si jejich ceny na nestranných internetových stránkách.
- Pokud jste už smlouvu podepsali a její podepsání se neuskutečnilo v místě obchodníka, máte právo na její odstoupení do 14 dnů.
- V případě nouze se obraťte na jednu z bezplatných poraden pro ochranu spotřebitele.
2. Šmejdi na telefonu
Mnoho měst už podomní prodej zakázalo (jich seznam najdete zde) a porušení tohoto nařízení může pachatele stát až 200 000 Kč. Šmejdi se proto často uchylují k obvolávání, kdy lidem rovněž nabízejí výhodnější energie. Bohužel i uzavření smlouvy po telefonu je závazné a k jeho uzavření stačí do telefonu vyslovit pouhé „ano“ nebo „mám zájem“. Uzavření smlouvy si navíc ani nemusíte všimnout, protože prodejci vám často zahltí otázkami, na které nestihnete odpovědět.
Jak situaci řešit:
- Nejlepší je hovor okamžitě a bez výčitek ukončit. Vyhnete se tak jakýkoliv problémům.
- Pokud už se smlouvou po telefonu souhlasíte, jako u klasické smlouvy máte právo na odstoupení po dobu 14 dnů od telefonátu. Udělejte si kopii dokumentu o odstoupení a vyžádejte si i kopii hlasového záznamu, jako důkaz. V takovém případě postupujte, i když si nejste jisti, zda jste s nějakou nabídkou vůbec souhlasili.
3. Falešné balíky
„Vážený zákazníku. Vaše zásilka s (název zboží) byla odeslána a během několika dní bude doručena (název společnosti). Připravte si částku (výše částky) pro doručovatele. Hezký den.“ Na konci srpna letonšního roku přišla podobná zpráva stovkám důchodců, kteří si žádné zboží neobjednali a jejímž cílem bylo samozřejmě získat peníze. Hlavním indikátorem je mimo jiné chybějící číslo zásilky i adresa odesílatele.
Jak situaci řešit:
- Nic nepřebírejte a rozhodně nic neplaťte. Pokud už jste zboží převzali, ale nezaplatili, nejste povinni odesílat zboží zpět.
Okamžité upozornění na šmejdy přes Mobilní Rozhlas
Ať už jste na šmejdy narazili vy, vaši rodiče či prarodiče, měli byste v každém případě ihned uvědomit policii a obecní nebo městský úřad. Právě včasná a dostatečná informace o výskytu šmejdů je tou nejlepší zbraní v boji proti nekalým praktikám.
V boji proti šmejdům se osvědčila platforma Mobilní Rozhlas. V rámci ní totiž obce a města mohou občanům rozeslat SMS a okamžitě je tak varovat o výskytu šmejdů v místa jejich bydliště. Podobnou službu využilo hned několikrát například město Chrast, kterému se díky Mobilnímu Rozhlasu podařilo znatelně snížit škody napáchané šmejdy.
Podívejte se na video o tom, jak město Chrast bojuje proti šmejdům:
Chtěli byste, aby vaše samospráva používala Mobilní Rozhlas? Dejte o něm vědět vaší starostce nebo starostovi!
CO JE MOBILNÍ ROZHLAS?
Mobilní Rozhlas dává obcím, městům do rukou ty nejmodernější nástroje pro chytrou komunikaci se svými občany. Díky tomu dostávají zaregistrovaní občané důležité informace přímo do telefonu a mohou s úřady komunikovat efektivně.
- Zasílá informace pomocí SMS, e-mailů a zpráv do aplikace Mobilní Rozhlas/Zlepšeme Česko
- Informuje o výpadcích energií, kultuře, ale i ztracených zvířatech a lidech
- Informuje také seniory a slabozraké občany
- Pomáhá řešit černé skládky a závady na území celé ČR díky aplikaci Mobilní Rozhlas/Zlepšeme Česko
- Zapojuje občany do dění pomocí anket a participativních rozpočtů
Více informací na www.MobilniRozhlas.cz